Milli Mücadeleyi En İyi Anlatan Eserler Hangileridir?

  • Whatsapp

MİLLİ MÜCADELEYİ ANLATAN ESERLER

ATEŞTEN GÖMLEK – HALİDE EDİP ADIVAR – ROMAN

  • Edebiyatımızda Kurtuluş Savaşı üzerine yazılan romanların ilkidir. İzmir’in işgali sırasında kocası ve çoçuğu düşman tarafından öldürülen Ayşe, İstanbul’a akrabası Peyami’nin yanına gelir. İkisinin yanına Binbaşı İhsan da katılır ve Anadolu’ya geçerler, amaçları Kuvayi Milliye’ye hizmet etmektir. Bu arada hem Peyami hem de Binbaşı İhsan Ayşe’ye aşık olur. Bu aşk her ikisi için de ateşten bir gömleğe dönüşür.

YABAN – YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU – ROMAN

  • Birinci Dünya Savaşı’nda bir kolunu kaybeden Yedeksubay Ahmet Celal işgal altındaki İstanbul’da yaşayamayacağını anlayınca emireri Mehmet Ali’nin çağrısına uyar Haymana Ovası’nda Porsuk Çayı kenarındaki Mehmet Ali’nin evine gider . Köylülerle dost olmak istediği zaman köylülerin ona yabancı gözüyle baktığını anlar. Köylüler ona “yaban” adını takmışlardır. Mehmet Ali yeniden askere alınır. Köy Yunan işgaline uğrar, Ahmet Celal köyde geçen günlerini yazdığı defterini Mehmet Ali’nin yengesi Emine’ye teslim ederek oradan ayrılır. Bu defter daha sonra kenarları yanmış bir biçimde yıkıntılar arasında bulunur. Defterdeki yaban romanıdır.

SODOM VE GOMORE – Y. KADRİ KARAOSMANOĞLU- ROMAN

  • Müteareke dönemindeki İstanbul’ da sosyal yaşam anlatılmıştır. Romanda Sami Bey ve ailesi ile bu aileyle ilişkili yerli ve yabancı kahramanlar anlatılır. Tek olumlu kahraman Leyla’ nın nişanlısı Necdet’ tir. Sodom ve Gomore Ürdün’de günahkarlıkları yüzünden Tanrı’nın gazabına uğrayarak yerle bir edilmiş iki şehrin adıdır.

VURUN KAHPEYE – HALİDE EDİP ADIVAR – ROMAN

  • Vurun Kahpeye adlı romanda Halide Edip Adıvar; Kurtuluş Savaşı yıllarını aydın kesimden biri olan Aliye Öğretmen’in gözünden anlatır. İdealist bir karakter olan Aliye’nin köydeki çabaları, yaklaşan Yunan işgali, köy zenginlerinin ve imamın düşmana yardımcı olması ve Aliye’nin tüm bunlara karşı verdiği mücadele kitabın konusunu oluşturur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MPLab Nedir? MPLab Kurulumu? MPLab İndir

ESİR ŞEHRİN İNSANLARI – KEMAL TAHİR – ROMAN

  • Romanda Milli Mücadele dönemi anlatılmakta ve bu dönemde yaşayan öncesine Milli Mücadeleye ilgisiz kalan bir aydının bu davaya karşı değişimi verilmiştir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir