Exprog Nedir? Exprog Nasıl Kurulur? Exprog 2.0 İndir

  • Whatsapp
NOT & PDF indir
NOT & PDF indir

Exprog Nedir?

  • ”Exprog” ExpKits firması tarafından kendi kitlerinde kullanılmak üzere geliştirmiş olduğu bilgisayar programıdır.
  • Tüm menüleri Türkçedir. Herhangi bir derleyicide hazırlanmış hexler bu program vasıtası ile kit üzerindeki piclere yüklenebilir.
  • ExpKitsin kitleri bu program dışında bir program ile çalıştırılamaz. Exprog programının çalışması için sisteminizde .net frame work 2.0 yüklü olması gerekmektedir.
  • Kit ile beraber gelen cd içerisinde frame work dosyalarını bulabilirsiniz. Exprog çalışmayıp hata uyarısı veriyor ise bu dosyalar vasıtası ile sisteminize frame work yüklemelisiniz.
  • Kit ile beraber verilmiş olan usb kablosunu bilgisayarınıza ve kite bağlandıktan kısa bir süre sonra geliştirme kartı bilgisayar tarafından tanınmış olur.
  • Herhangi bir driver vasıtası ile sisteme tanıtmanız gerekmez. Exprog ilk açıldığında kitinizin bağlı olup olmadığı kontrol eder ve aşağıdaki resimdeki gibi durumu bildirilir. Ayrıca kit üzerindeki soketlerde herhangi bir pic takılı ise bu picin ne olduğu da tespit ederek gösterir.

MENÜLER

Dosya Menüsü

Aç = Dosya menüsündeki Aç komutu ile daha önceden hazırladığınız hex program hafızasına alınır. Daha sonra bu hex pic e yazdırılır.

Kayıt Et = Bir pic üzerinden okunarak program hafızasına alınmış hex pc ye kayıt edilir.

Programlayıcı Menüsü

Oku = Oku menusu kit üzerindeki pic hafızasındaki programı okumaya yarar. Sağ alt pencerede okuma sırasında çeşitli uyarılar çıkar. “Bitti” yazısı ile okunan içerik gösterilir. Korumalı bir program değil ise pencere içerisinde çeşitli değerler gözlemlenir. Korumalı ise program okunacak değerlerin tamamı 0000 dır. Pic boş ise veya silinmiş ise FFFF değerleri görülür.

Yaz = Daha önceden dosya menüsünden Aç komutu kullanılarak programa yüklenmiş hex Yaz komutu ile kit üzerindeki pice yazdırılır. Program yazması bittiğinde “Programlama Başarılı” uyarısı çıkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türkiyenin Dev Projeleri Nelerdir?

Karşılaştır = Yazılan programın doğru yazılıp yazılmadığı kontrol edilmek istendiğinde bu komutu çalıştırılır. Veya elde bulunan bir hex ile picdeki hexin aynı olup olmadığı da anlaşılmak istenirse kullanılabilir.

Sil = Picdeki program silinmek istenirse sil komutu çalıştırılır.

Boş-Kontrol Et = Kullanılan picde program olup olmadığını anlamak içim BoşKontrol et komutu çalıştırılır.

Algıla = Kit takıldıktan sonra pic takıldığında veya kullanılan picler değiştirildiğinde hedef picin ne olduğunu program tarafından anlaşılmasını sağlar. Komut çalıştırıldıktan kısa bir süre sonra hangi picin takılı olduğunu bulur ve gösterir.

Yenile = En son açılan HEX i tekrar yükler. Bu dosya Aç işleminden kurtarır, daha kısa ve kolay bir şekilde hexi tekrar yüklemenizi sağlar.

Koruma Menüsü

Kod Koruma = Yüklenecek programın kod korunmalı yüklenmesini sağlar.

Data Koruma = Yüklenecek programın data korunmalı yüklenmesini sağlar.

Yardım Menüsü

Kullanım Kitabı = Kullanılan kite ait manualin bulunduğu klasörü açar. Bu Exprog klasörüdür.

Web = http://www.expkits.com/ adresini internet tarayıcısında açar.

Hakkında = Program hakkında bilgilerin olduğu pencereyi açar.

Güncelleme= http://www.expkits.com/?s=destek.htm adresini internet tarayıcısında açar.

 

MCU AYARLARI

Kısayol Tuşları

Bu tuşlar programlama menüsündeki komutlara hızla erişebilmeniz için eklenmiştir. Görev olarak aynı işlevlere  sahiptirler.

Ayar Seçenekleri

Epprom Data = Eepromları programlama sırasında program hafıza penceresini açar. Expkitsin pic kitleri şu an için eeprom desteği bulunmamaktadır. Eeprom kullanılabilecek kitler içindir.

Dosya Aç / Otomatik Algıla = Herhangi bir hex yükleme sırasında bu seçenek seçili ise programlayıcı arka planda kit üzerindeki pici algılama komutunu çalıştırır. Bu seçenek pic seçimi sırasında algıla komutuna basma gerekliliğini kaldırır. Dosya aranıp programa yüklemeye çalışırken değişmiş olabilecek pic tespit edilerek zaman kazancı sağlanır.

Yaz / Otomatik Yenile = Yaz tuşuna basarken bu seçenek seçili ise ilk önce en son yüklenmiş hexi tekrar okur. Yeni hexin direk olarak yüklenmesini sağlar. Sürekli değişen hexlerin tek tuş ile yazılmasını sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  SolidWorks Nedir? SolidWorks Kurulumu? SolidWorks İndir

Koruma Penceresi

Yüklenecek programın koruma durumunu gösterir.

Exprog İndir

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir