Piraye Kitap Özeti – Roman Özeti

  • Whatsapp

PİRAYE KİTAP KISA ÖZETi

Kitap Hakkında Bilgiler

Adı:Piraye

Yazar:Canan Tan

Yayınevi:Altın Kitaplar

Basım Yılı: 10 – 2003

Sayfa Sayısı:431

 

Piraye Roman Kitap Özeti

Piraye kitabanın konusunu genel olarak ele alırsak, aşk diyebiliriz. Piraye, bir diş hekimi babanın kızıdır. Babası Nazım Hikmet’i çok sever ve kızına bu yüzden Piraye ismini verir. Bilmeyenler için Piraye, Nazım Hikmet’in eşinin adıdır.
Piraye’nin birde ablası vardır adı Hatice’dir. Piraye üniversite de dişçilik fakültesinde okumaktadır. Okulda eski arkadaşlarından Esin’i görür ve onunla arkadaşlık ilişkilerini ilerletir. Okul hayatı boyunca çok kişi Piraye’ye karşı ilgisi olur ancak o ilişki istemez.
Ablası erken evlendiği ve aldatıldığı için Piraye ilişkilere biraz kapalıdır. Daha sonra tanışacağı bir adama aşık olur ve onunla evlenir. Evlendiği kişi bir köy ağasıdır. Köy yaşamı, erkek çocuk beklentisi Piraye’yi yorar. Çocuğu kız olunca artık köyde kalamayacağına karar verir ki kocası onun üstüne kuma getirir.
Piraye İstanbul’a dönünce felaketler üst üste gelir babasını kaybeder. Babasının diş hekimliği ofisini artık o işletir. Kötü günler geçecek derken hamile kaldığını fark eder eşinden ve çocuk erkektir. Kocası köyden ofise gelir ve onunla barışmak için uğraşsada başaramaz. Köye dönen kocası kanlıları tarafından öldürülür. Piraye doğan çocuğuna ölen kocasının ismini verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nicola Tesla : Buluşlarım Türkçe PDF İndir

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir