Mekatronik Mühendisliği Projeleri

  • Whatsapp

Mekatronik Mühendisliği Projeleri

Otonom yada Manuel kontrollü ROKET tasarımı : 

Read More

Uzak bir mesafeden, uçurulan balonları vuracak, Uzaktan kamera kontrolü ile kontrol edilebilen roket tasarlanacak. Balonları vurduktan sonra paraşütünü açıp emniyetle inişini sağlayacak.

Anlık İngilizce-Türkçe TERCÜME yapabilecek bir Mobil yazılım geliştirilmesi  :

Yabancı bir Turist ile bir tezgahtarın başlangıç seviyesinde anlaşabileceği kadar tercüme yapabilecek bir mobil yazılım geliştirilmesi sağlanacak. Yazılım mobil telefonlara yüklenecektir. En azından kelime seviyesinde tercüme yapabilecektir. Yazılımın kelime haznesi istendiği kadar artırılabilecektir. Her yeni kelime kaydedildiğinde, mevcut bir konuşmayı bu kayıtla karşılaştırarak tercümeyi yapacak. Aynı uygulamanın bir benzeri yabancı yazıları görüntü işleme ile işleyip içerisindeki kelimeleri tercüme edecek bir yazılım geliştirilmesi.

Görüntü işleme ile KAYNAK DİKİŞİ ve malzeme varlığının kontrolü :

Fabrikalarda üretim hatlarında insan tarafından yapılan gözle kontrolleri mobil bir robot üzerine bağlanan kamera ile yapılması sağlanacaktır. Kontrollerde kaynak dikişlerinin kalitesi, malzemenin var olup olmadığı (civata, destek vs) gibi temel kontrolleri yapacak. Bu amaçla robot başlangıçta istenen konumlara hareket edecek ve o noktalardan görüntü alacak. Kendi hafızasındaki görüntülerle karşılaştırarak kalite kontrolünü yapacak. Kaynak dikişlerinin düzgünlüğüne göre bir puanlamada yapabilir.

Görüntü İşlemeli TRAFİK İŞARET Hatırlatıcı  :

Trafikte seyahat ederken çoğu sürücü trafik işaretlerine dikkat etmemektedir. Sürücüler için bir trafik işaret hatırlatıcı geliştirilecektir. Bunun için alınan kamera görüntüsü içerisinde görüntü işleme trafik işareti aranacak. Bulduğunda hangi işaret olduğu anlaşılacak. Ona göre sürücüye hatırlatma sesi verecek

Mermi atış hızı ölçüm test cihazı  : 

Şekildeki gibi iki sınır arasından geçen cismin hızını ölçecek bir sistem geliştirilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Açık Ögretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi Ek Sınav Soruları ve Cevapları

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir