Hayatımızı Kolaylaştıran Bilim İnsanları Kimlerdir?

  • Whatsapp

Hayatımızı Kolaylaştıranlar

Newton

  • İngiliz kökenli olan Newton; fizik, matematik, astronomi gibi bir çok alanda çalışmalar yapmıştır. Ağacın altında otururken başına düşen elmanın yerçekiminden dolayı düştüğünü ancak Ay’ın yerçekiminden niçin etkilenmediğini düşünür. Newton bilim dünyasına önemli katkı sağlamıştır.

Aydın Sayılı

  • Milli Eğitimin yaptığı sınavı kazanarak ABD eğitim alan Aydın Sayılı, Harward Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında ilk doktora ünvanı alan kişidir. Yurt dışında ve yurt içinde birçok ödüle layık görülmüştür.

Edison

  • Amerikan asıllı olan Edison, 1879’da ampulü icat etmiş ve 1880’de dünyada ampul satışı başlamıştır. Ampulü icat ederken havası alınmış lambanın içine kömürleştirilmiş iplik kullanan Edison, gramofon ve akümülatör gibi birçok buluşa imza atmıştır.

İbn-i Sina

  • Avrupa’da Avicenna adıyla tanınan İbn-i Sina Tıp alanında çalışmalarının yer aldığı “Kanun” isimli eseri Avrupa’da XVII. yüzyıla kadar tıp eğitiminde kullanıldı. Bir başka eseri olan “Şifa” ise felsefeden, matematiğe ve fiziğe kadar bilimlerin yer aldığı bir ansiklopediydi.

Leonardo Da Vinci

  • İtalyan kökenli bu bilim insani matematik, anatomi gibi bilim dallarının yanı sıra resim ve heykel gibi sanat dallarıyla da ilgilenmiştir. En tanınmış eseri Mona Lisa adlı tablodur. Anatomi alanında yaptığı çizimler Avrupalı doktorlara yol gösterici olmuştur.

Cahit Arf

  • Ülkemizin yetiştirdiği önemli bilim insanlarından biridir. Matematik alanında yaptığı çalışmalarla adını tüm dünyada duyurmuştur. TÜBİTAK’ın kuruluşunda önemli rol oynayan Cahit Arf, “Arf Teoremi”ni bulmuştur.

Galileo

  • İtalyan asıllı olan Galileo fizik, matematik ve özellikle astronomi alanlarında önemli çalışmalar yapmıştır. Kendi icat ettiği büyük bir teleskopla yaptığı incelemeler sonucunda Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü ortaya koymuştur.

Marie Curie

  • Polanyalı fizik ve kimya dallarında çalışma yapmıştır. Kadınların okuryazar olmadığı bir dönemde bilimsel çalışmalarıyla adını tarihe yazdırmıştır. Nobel ödülünü alan ilk kadındır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Harran Üni - Makina Müh. Akışkanlar Mekaniği 2 Final Soruları

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir